Czy mięso jest zdrowe?

Wiele osób nie wyobraża sobie posiłku bez mięsa. Powszechny dostęp oraz stosunkowo niskie ceny sprawiły, że mięso gości na naszych stołach bardzo często i w dużych ilościach. Ale czy jest ono korzystne dla funkcjonowania naszego organizmu?

Zwróć uwagę na to, jakie mięso spożywasz

Zdania co do mięsa są podzielone, jednak większość żywieniowców potwierdza, że jest nam ono potrzebne. Zastrzegają oni jednak, że należy je spożywać w odpowiednich ilościach oraz wybierać przede wszystkim kurczaka, indyka oraz cielęcinę. Mimo dużej zawartości niezdrowego tłuszczu mięso posiada również białko i żelazo, które są cenne dla naszego organizmu.

Warto zachować umiar, zwłaszcza w przypadku spożywania mięsa czerwonego, czyli chociażby wołowiny. Natomiast jeśli chcemy jeść zdrowo, to mięso lepiej jest przygotowywać poprzez duszenie, pieczenie oraz grillowanie. Smażenie na głębokim tłuszczu nie jest zbyt dobrym rozwiązaniem. Dobrze jest też podawać mięso wraz z dużą ilością warzyw. Pomoże to zachować równowagę kwasowo-zasadową. Dodatkowo warzywa wspaniale komponują się z mięsem, stanowią więc nieodłączną część wielu posiłków. Mamy tutaj okazję połączyć przyjemne z pożytecznym, nie dość, że wzbogacamy doznania smakowe, to tworzymy korzystny dla organizmu zestaw.

Dla zróżnicowania diety warto czasami zastąpić mięso, dobrej jakości rybą lub chociażby jajkiem.