Czy warto jeść orzechy?

Orzechy należą do najbardziej wartościowych bakalii i jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań, to zdecydowanie warto włączyć je do swojej diety. Orzechy mogą bardzo korzystnie wpływać na nasze zdrowie, warto jednak pamiętać, że są one dość kalorycznym pokarmem, z racji tego, że zawierają wysoką ilość tłuszczów.

Dlaczego orzechy są zdrowe?

Orzechy cechują się wysoką zawartością tłuszczu, jednak są to nienasycone kwasy tłuszczowe, które dobrze wpływają na zdrowie człowieka. Te smaczne bakalie zawierają też sporą ilość witamin z grupy B oraz witaminę E. Witaminy te znane są z korzystnego wpływu na stan skóry, oraz pracę naszego mózgu.

Jak spożywać orzechy?

Przede wszystkim należy pamiętać o zachowaniu umiaru. Dietetycy zalecają spożywanie garści różnych orzechów, do kilku razy w tygodniu. Zaleca się również traktowanie orzechów jako normalny posiłek, a nie dodatkową przekąskę, z racji ich wysokiej kaloryczności. Orzechy można dodać do ulubionych płatków oraz innych potraw, ogranicza nas w zasadzie tylko wyobraźnia i nasze własne upodobania kulinarne.

Dobrze jest jeść orzechy surowe, te pieczone lub prażone są pozbawione części zdrowotnych właściwości.

Które orzechy warto wybrać?

Istnieje wiele odmian orzechów, oto kilka z nich, które warto włączyć do swojej diety.

Orzechy nerkowca

Bardzo dobra odmiana orzechów, która dostarcza organizmowi dużą ilość żelaza. Oprócz tego zawierają one między innymi białko, magnez oraz cynk. Orzechy te cechują się bardzo dobrym smakiem, oczywiście każdemu może przypaść do gustu inna odmiana, dlatego warto spróbować różnych wariantów, aby odnaleźć swoje ulubione.

Orzechy włoskie

Orzechy włoskie cechują się bardzo dużą zawartością składników mineralnych. Są one doskonałym źródłem fosforu, który znany jest ze swojego pozytywnego wpływu na pracę mózgu. Takie orzechy będą więc świetnym pomysłem na przekąskę w pracy, szkole czy też na uczelni. Ta odmiana jest dość gorzka w smaku, jednak wielu osobom to odpowiada.

Orzechy brazylijskie

Te egzotyczne orzechy stanowią źródło cennego selenu. Okazuje się, że do pokrycia dziennego zapotrzebowania na ten składnik, wystarczy tylko jeden orzech brazylijski.

Gdzie kupować orzechy?

Orzechy nie należą do tanich przekąsek, warto więc śledzić aktualne promocje. Część odmian jest tańsza, niektóre z nich natomiast są o wiele droższe. Warto spróbować kilku odmian, aby znaleźć swoją ulubioną. Dobrze jest też jeść różne orzechy, nie ograniczając się wyłącznie do jednego gatunku.

Chcąc oszczędzić trochę pieniędzy, bardziej opłaca się kupić orzechy w większych paczkach, wtedy cena za kilogram jest o wiele niższa. Pomocne może się też okazać śledzenie rozmaitych promocji w marketach oraz sklepach ze zdrową żywnością. Takie sklepy bez problemu znajdziemy w większych miastach oraz w internecie.