Czy powinniśmy pić kawę?

Kawa stała się nieodłączną częścią dnia dla wielu osób. Filiżanka tego czarnego napoju do śniadania to sposób na start dnia w wielu domach. W miejscach pracy również umieszczane są automaty, gdzie można zaparzyć sobie ten kofeinowy napój.

Kofeina nie tylko w kawie

Mówiąc o kofeinie, warto pamiętać, że substancja ta, występuje nie tylko w ziarnach kawy. Spotkamy ją też w herbacie czy chociażby ziarnach kakao. W sklepach z suplementami oraz w aptekach można też kupić tabletki zawierające kofeinę. Bardzo popularne są też w dzisiejszych czasach napoje energetyzujące.

Naturalny doping

Kawa jest znana przede wszystkim ze swoich pobudzających właściwości. Powszechnie uważa się, że kofeina pomaga w lepszym skupieniu uwagi oraz redukuje zmęczenie czy też senność. Warto pamiętać jednak, że jest to efekt krótkotrwały, utrzymujący się zaledwie kilka godzin.

Ile kawy można wypić

Przyjmuje się, że bezpieczna dawka dobowa kofeiny dla osoby dorosłej wynosi poniżej 300 mg. Dla zobrazowania filiżanka kawy (200 ml) zawiera około 80-140 mg kofeiny, zależnie od użytej odmiany oraz sposobu parzenia. Natomiast puszka napoju energetyzującego to około 90 mg kofeiny.

Czy kawa jest dla wszystkich?

Wiele osób nie jest w stanie wyobrazić sobie dnia bez chociaż jednej filiżanki kawy. Spora część z nich nie ogranicza się nawet do jednej filiżanki i spożywa ten napój kilka razy dziennie. Jednak nie wszystkim kawa służy i w niektórych przypadkach powinno się ograniczyć jej spożywanie. Picia kawy nie zaleca się osobom borykającym się z wrzodami żołądka oraz refluksem żołądkowo-przełykowym, gdyż może ona zaostrzyć objawy choroby.

Kofeina w medycynie

Kofeina jest często stosowana w środkachprzeciwbólowych, które możemy znaleźć w aptece. Popularne jest chociażby połączenie kofeiny z paracetamolem. Kofeina pomaga łagodzić ból oraz napięcie, znana jest też ze swojej właściwości uwalniania dopaminy. Dopamina jest natomiast hormonem odpowiedzialnym za uczucie zadowolenia. Jeśli używamy tabletek zawierających kofeinę, to warto tego dnia wstrzymać się z piciem kawy czy też innych napojów zawierających tę substancję, gdyż łatwo jest wtedy przekroczyć dzienną zalecaną dawkę. Producenci leków podają zawsze dokładną zawartość kofeiny w tabletkach, można więc sprawdzić bez problemu, jaką ilość się spożyło.

W jakich porach powinno się pić kawę?

Uważa się, że nie powinno się pić kawy zaraz po przebudzeniu, o wiele lepiej zrobić to kilka godzin później, chociażby podczas drugiego śniadania. Powinno się też unikać spożywania kofeiny wieczorem, gdyż może ona utrudnić zasypianie.