Czosnek dobry na wszystko

Czosnek to jedna z najbardziej wartościowych roślin leczniczych. Przez wielu nazywany jest naturalnym antybiotykiem, a jego lecznicze działanie jest na tyle skuteczne, że nawet lekarze zalecają spożywać ząbki czosnku podczas okresów wzmożonej zachorowalności, aby uodpornić nasz organizm. Chyba każdy słyszał już o cudownych właściwościach tej niezwykłej rośliny, na czym jednak dokładnie polega jej niesamowite działanie?

Wspomaganie trawienia

Nie wszyscy o tym wiedzą, ale czosnek zbawiennie wpływa na układ trawienny, regulując jego pracę. Poprzez przyspieszenie wydzielania żółci działa zapobiegawczo na powstawanie wzdęć, które to nie należą to zbyt przyjemnych zjawisk. Warto włączyć czosnek do swojej diety nie tylko jako dodatek do mięs. Dobrze jest dodawać go również do innych potraw, zwłaszcza ciężkostrawnych, gdyż ułatwi on organizmowi pracę.

Pomoc w walce z infekcją

Wykazano, że czosnek jest w stanie całkiem skutecznie zapobiegać infekcjom, jest on również pomocny w zwalczaniu ich. Takie właściwości czosnek zawdzięcza związkom siarkowym oraz olejkom eterycznym, które zawiera. Lekarze rekomendują spożywanie czosnku w okresach wzmożonej zachorowalności, zwłaszcza jesienną i porą zimową. Niskie temperatury i chłodne wiatry sprzyjają osłabieniu organizmu, warto więc wspomagać się tą cudotwórczą rośliną, aby uniknąć nieprzyjemnych i wycieńczających chorób. Jeśli złapało nas przeziębienie, również warto spożyć czosnek, chociażby w postaci zmiażdżonego ząbka zmieszanego z ciepłym mlekiem. Taka mikstura pomoże w postawieniu nas na nogi. Oczywiście w przypadku wystąpienia jakiejś choroby w pierwszej kolejności należy skonsultować się z lekarzem.

Odmłodzenie

O ile większości osób wiadomo, że czosnek pomaga w walce z infekcjami, tak dla wielu osób może być nowością fakt, że czosnek pomaga poprawić wygląd naszej skóry. Poprzez antyutleniacze zawarte w czosnku, zwalcza on wolne rodniki oraz hamuje powstawanie nowych, co bezpośrednio przekłada się na opóźnienie starzenia organizmu, w tym oczywiście również skóry. Dodatkowo czosnek zawiera wiele minerałów oraz witamin, które są niezwykle ważne dla osób, którym zależy na zachowaniu ładnego wyglądu skóry.

Jak spożywać czosnek?

Aby wykorzystać jak najwięcej zalet czosnku, warto go spożywać na surowo. Wielu osobom jednak przeszkadza bardzo intensywny smak i aromat tej rośliny, przez co ciężko im zmusić się do jedzenia go w formie surowej.

Ciekawym pomysłem mogą okazać się rozmaite sosy i dipy z użyciem czosnku. Popularny sos czosnkowy nada się jako dodatek do wielu potraw, w tym rozmaitych mięs. Niektórzy po prostu kroją czosnek na plasterki i dodają go do kanapki, taka opcja jednak może okazać się zbyt intensywna w smaku dla większości osób.

Warto też zainteresować się przepisami na syrop czosnkowy, w internecie bez problemu można znaleźć wiele sprawdzonych receptur na stworzenie takiego wywaru.

Optymalna ilość spożywanego czosnku waha się między 3 a 5 gramami, dzięki takiej dawce uzyskamy najlepsze efekty lecznicze. Warto jednak pamiętać o tym, że czosnku nie powinny spożywać osoby borykające się z chorobami nerek oraz cierpiące na zapalenie jelita lub żołądka.