Lecznicze właściwości miodu

Od lat znany jest pozytywny wpływ miodu na organizm. Dobry jakościowo miód, nie dość, że jest pyszny w smaku, to pomaga zachować prawidłową kondycję zdrowotną.

Na co pomoże miód?

Udowodniono, że naturalny miód dzięki swoim właściwościom, pomoże nam w zapobieganiu oraz leczeniu rozmaitych chorób układu oddechowego. Taki miód działa przeciwzapalnie oraz przeciwbakteryjnie.

Miód ma też korzystny wpływ na nasz układ pokarmowy. Okazuje się, że dzięki spożywaniu miodu, możemy zredukować szkodliwe działanie spowodowane przez używki takie jak tytoń, alkohol czy też kawa. Oczywiście dla uzyskania możliwie najlepszej kondycji organizmu, warto byłoby całkowicie zrezygnować ze wszelkich szkodliwych używek takich jak chociażby tytoń.

Prawdziwy miód znany jest też ze swoich właściwości moczopędnych, toteż często jest stosowany podczas chorób układu moczowego.

Jaki miód wybrać?

Oferta miodów jest bardzo bogata i znajdziemy wiele rodzajów tego produktu, wyróżniamy rodzaje takie jak:

  • miód wielokwiatowy,
  • miód spadziowy,
  • miód wrzosowy,
  • miód gryczany,
  • miód rzepakowy,
  • miód akacjowy,
  • miód lipowy.

W zależności od potrzeby stosuje się różne rodzaje miodu. Przykładowo podczas choroby często polecany jest miód lipowy, natomiast gdy chcemy uzupełnić niedobory żelaza w organizmie, rekomenduje się miód gryczany. Poszczególne rodzaje miodu różnią się też od siebie smakiem, warto spróbować różnych odmian, aby znaleźć swój ulubiony. W końcu smak również jest ważny.

Gdzie kupować miód?

Należy być ostrożnym podczas kupna miodu. W marketach często znajdziemy tanie produkty, które z naturalnym, prawdziwym miodem nie mają zbyt wiele wspólnego poza podobnym kolorem.

Szukając dobrego jakościowo miodu, warto wybrać się do pszczelarza z lokalnej pasieki, wtedy mamy pewność co do pochodzenia i składu takiego miodu, możemy więc być spokojni, że nie będzie on pozbawiony swoich właściwości. Za dobry miód przyjdzie zapłacić trochę więcej, jednak zdecydowanie jest on wart swojej ceny.