Jak pielęgnować paznokcie?

Nasze paznokcie każdego dnia są narażone na uszkodzenia, a każdy chciałby mieć ładne, zadbane i estetycznie wyglądające dłonie. Warto więc zadbać o swoje paznokcie dla uzyskania najlepszego efektu.

Co sprawia, że paznokcie się łamią?

Jedną z przyczyn zbyt łamliwych paznokci może być uwarunkowanie genetyczne. Jeśli borykamy się z problemem łamliwości paznokci, to warto na początek zrobić małe rozeznanie. Najlepiej spytać pozostałych członków rodziny czy również uskarżają się na taki problem. Jeśli tak, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że nasze paznokcie są łamliwe właśnie z powodu uwarunkowań genetycznych. Ciężko z tym walczyć, jeśli to geny są przyczyną, bo przecież nie da się ich zmienić. Jednak dzięki zastosowaniu się do zaleceń dotyczących diety oraz pielęgnacji, można poprawić stan swoich paznokci.

Innymi powodami łamliwości paznokci mogą być czynniki takie jak chociażby dieta zawierająca zbyt mało cynku, żelaza oraz witamin z grupy B. Często też za zły stan paznokci odpowiada nieumiejętna pielęgnacja, oraz stosowanie zmywaczy z acetonem.

Jak dbać o paznokcie

Pomocna będzie przede wszystkim dieta bogata we wcześniej wspomniane składniki, takie jak cynk, żelazo oraz witaminy z grupy B. Warto włączyć do swojej diety zboża, pestki dyni, nasiona słonecznika czy też rośliny strączkowe.

Równie ważna jest ochrona dłoni. Podczas sprzątania domu, gdzie dochodzi do kontaktu z rozmaitymi detergentami, warto zaopatrzyć się w rękawiczki, które uchronią nasze dłonie i paznokcie przed negatywnymi skutkami powodowanymi przez tego typu środki czyszczące.

Warto również unikać narażania dłoni i paznokci na zmiany temperatur. Gdy na dworze zaczyna robić się zimno, dobrze jest ubrać ciepłe rękawiczki, które zapobiegną nadmiernemu wychłodzeniu.

Odpowiedni manicure również pomoże w zachowaniu dobrej kondycji paznokci, warto więc wybrać się do specjalisty w tej dziedzinie, który będzie wiedział jak nam pomóc.