Czy powinniśmy się opalać?

Wiele osób nie wyobraża sobie lata i wakacji bez wylegiwania się na słońcu i opalania, w celu poprawienia kolorytu swojej skóry. Warto jednak pamiętać o tym, że opalanie nie wszystkim służy, nie jest też ono pozbawione wad.

Jakie zagrożenia niesie za sobą opalanie?

Opalanie może przyspieszać starzenie się skóry. Istnieje też ryzyko powstania przebarwień oraz nadmiernego przesuszenia skóry.

Kto powinien unikać opalania?

Wystawiania na promienie słoneczne powinny unikać między innymi osoby z trądzikiem oraz bielactwem. Nawet jeśli nie dolega nam nic z powyższych, to warto przed podjęciem decyzji o opalaniu, skonsultować to z lekarzem. Istnieje wiele przeciwwskazań do opalania, więc dobrze jest być pewnym, czy będzie to dla nas odpowiednie. Lekarz udzieli nam fachowej porady oraz poinstruuje nas, w jaki sposób korzystać z zalet słońca, tak aby nie narażać swojego zdrowia i bezpieczeństwa.

Gdy zdecydujemy się na opalanie, warto pamiętać o umiarze oraz o tym, aby stosować odpowiednie preparaty ochronne. Kremy z odpowiednim filtrem pomogą uniknąć części zagrożeń, jakie niesie za sobą ekspozycja na promienie słoneczne. Dobrą praktyką jest również unikanie słońca w godzinach popołudniowych, kiedy jest ono najmocniejsze i może przyczynić się do pogorszenia kondycji naszej skóry.